top of page
  • Writer's pictureחץ-דוד

צבא הגומלים של מיכל גולדיגר


המבוקרים: חברת הכנסת מיכל וולדיגר ממפלגת הציונות הדתית, תומכי וספקי שירותי ה"גמילה מסמים" שאינם אלא אשפוזים פסיכיאטריים וטיפולי המרה אגב כפיה ואיומים כנגד צרכני קנאביס, במימון משרד הבריאות והרווחה.

האשמה: מעודדת מהכנסת אשפוז בכפיה והתעללות רגשית כנגד צרכני וצרכניות קנאביס

פירוט הביקורת האישית והממסדית: חברת הכנסת מיכל וולדיגר היא ראשונת חברות הכנסת שהגיעה מתוך תעשיית הגמילה בכפיה באמצעות הפסיכיאטריה, והיא עוסקת בנושא שנים רבות. נושא הדגל שלה הוא המאבק להגדלת תקציב המוסדות הפסיכיאטריים ומוסדות הגמילה. לכאורה נשמע אחלה, לא? ממש גיבורת החלשים, "מתמודדי הנפש" כמו שהם קוראים להם, אבל בפועל גב' וולדיגר מייצגת את הרצון להשאיר בידי הפסיכיאטריה את הזכות לחטוף צרכני קנאביס מחייהם באמצעות המשטרה ולהכניס אותם לאשפוז פסיכיאטרי המתנהל בפרקטיקות אלימות, באיומי כלא, למשך חודשים ארוכים במוסדות גמילה על חשבון הציבור, וחשוב שתדעו שכבר היום יש לזה תקציבים של מאות מיליוני שקל, זה לא שקל שתיים.

בחלק משמעותי מאותם מוסדות גמילה שהיא מקדמת, הרעיון המכונן הוא לשבור את האישיות של ה"מסומם", להשפיל אותו עד אבק, להתעלל בו רגשית ולדחוף לו תרופות. מה לא יעשו כדי "לעזור" למסוממים, ולא משנה הסיכון הכרוך בטיפול. אנשים יוצאים מהמוסדות האלה שבורים לכל החיים, חלקם מתאבדים וכבר היו שכתבו במכתבי ההתאבדות האשמות ישירות כלפי הגומלים האלה; בעקבות תלונות שלי ומידע פנים שנחשף, שניים מהמוסדות הללו נסגרו לחלוטין.

92% מהמטופלים במוסדות הגמילה שגב' וולדיגר מייצגת נכנסים לשם בצווים, כלומר, מדובר בטיפול רפואי בהסכמה שהושגה באיומים, בניגוד מוחלט לחוק והאתיקה המקצועית. הגומלים האלה אומרים שהם לא מקבלים אף אחד "ללא הסכמתו", אבל איזה הסכמה זו כאשר האלטרנטיבה זה איום להיזרק לכלא ורישום פלילי? אחד הגומלים, הרב אקשטיין (שהמוסד שלו נסגר), שחושב שצריך להשאיר את הקנאביס בלתי חוקי ומי שייתפס יישלח אליו לקורס "כמו נהיגה מונעת", כבר הודה: אם המשטרה לא עושה את העבודה שלה, אז לא יהיו בני נוער במוסד. כלומר, הוא מעיד ש-100% מבני הנוער במוסד שלו אינם מטופלים, אלא קורבנות של התעללות רגשית ואשפוז פסיכיאטרי כפוי אגב איומים. שיעור סיום הטיפול החד-חודשי במוסד שלו הוא הנמוך בישראל – 13% וזה בלי לבדוק באמת מה קורה עם כל הנערות הדתיות המסכנות שהיו במוסד שלו.


כמה מקורבנות הליכי הגמילה הזאת הם צרכני קנאביס? לפי דיווחים אחרונים של משרד הרווחה – כ-1,800 בשנה! מעל ל-900 באשפוז חד-חודשי ומעל ל-900 נוספים מאושפזים בכפיה בתנאים סגורים, בהם מתעללים בהם רגשית ופיזית בצורות בלתי נתפסות והם מתוייגים לנצח; מאות בני נוער שעברו חיים קשים נחשפים לטיפולי המרה לא ראויים בהם שמים את הדגש על החומר שהם צרכו ומתעלמים ממציאות החיים הקשה שהם עברו והסיבות הרגשיות שהובילו אותם לצריכת אותם החומרים. במקום לתת להם אהבה, אמון והשכלה, נותנים להם שנאה, ביזוי וכדורים. ואחרי שחלקם מתאבדים בעקבות ה"טיפולים" האלה, הם אומרים שזה בגלל הסמים, ואין מה לעשות.

תופעת ההתמכרות היא תופעה קיימת. מדובר בתופעת לוואי של אמונות פגומות, ביטחון עצמי ירוד ודפוסי מחשבה שגויים. אני לא מכחיש שיש אנשים שמשתמשים לרעה בקנאביס ושעלול להיגרם נזק כתוצאה מהצריכה, אך מדובר בנזק הפיך ולרוב מדובר באנשים עם פגיעות רגשיות קודמות ולפיכך לא הקנאביס אשם במצבם, בוודאי לא אשמה בלעדית או מרכזית, אני חוזר ומזכיר: הקנאביס הוא דבר טוב וצריכתו טובה וצריכה להיות מומלצת.

הייתי שמח שכל אדם, גבר ואישה, יזכו לחיים מלאים ומאושרים, אבל העולם קשוח. חלק נולדים לסיטואציות קשות, לחלק אין מזל והם נקלעים לסיטואציות טראומטיות. אנשים לצערנו נפגעים ומגיעים לכדי מחשבות אובדניות וכעס עצמי המוביל להתמכרות ופגיעה עצמית שמקבלת ביטויים פיזיים רבים. התמכרות לחומרים מערפלי תודעה היא אחד מהביטויים האלה ואני רוצה שמי שמרגיש צורך בעזרה להפסקת צריכת חומר מסוים הוא יוכל לקבל אותה מאנשים שאינם אויביו או שונאיו.

אני תומך בכך שייקחו את כל הכסף מתעשיית הגומלים האלימה, המתבססת על הרעיון הפגום לפיו כפיה, אלימות רגשית ותרופות פסיכיאטריות הן מתכון קסם. אני לא מבין איך אפשר להשתמש במתכון הזה ולכנות זאת "טיפול רפואי" ולא במה שזה באמת – התעללות. אני רוצה לרוקן ממשאבים את האנשים האלה שמיכל וולדיגר מייצגת.

ויש אלטרנטיבה! יש אנשים שממש עוזרים! לא סתם "להיגמל", אלא מזהים את הטריגרים הרגשיים, עוזרים לזנוח אמונות פגומות, לחזק את הביטחון העצמי ולתקן את דפוסי המחשבה השגויים שגוזלים את האושר. את מאות המיליונים של הגומלים הפסיכיאטריים הכושלים צריך להעביר לאנשים הרבים והטובים שאשכרה רוצים לתת אהבה ותיקון לפוסט טראומטיים, לקורבנות ההתעללות ותקיפות, למי שמרגישים לבד בעולם, צעירים או בגירים, לתמיכה חברתית מקיפה בתא המשפחתי ועוד.

145 views0 comments

Recent Posts

See All

Komentarze


bottom of page